piątek, 4 lipca 2014

Nohavica plus Laboratorium, waltornie i Al Bano na wielickim festiwalu SMF

Info na podstawie materiałów VII Summer Music Festival. WieliczkaJaromir Nohavica – gwiazda czeskiej estrady, Trójkowej Listy Przebojów, jeden z największych europejskich bardów. Dla miłośników muzyki jazzowej znakomity wieczór z europejską legendą zespołem Laboratorium z Markiem Stryszowskim - to wszystko pod szyldem wielickiego Summer Music Festival w dniach 5-12 lipca 2014.
Cykl koncertów organizowany jest w Wieliczce od 2007 roku. Summer Music Festival to koncerty muzyki klasycznej, instrumentalnej, wokalnej, operowej, operetkowej, musicalowej, piosenki aktorskiej, recitale instrumentalne i muzyka orkiestrowa.Sceny festiwalowe znajdują się w różnych częściach Wieliczki m.in. na zamkowym dziedzińcu, na placu przed Pałacem Konopków, czy w podziemiach Kopalni Soli. Program festiwalu jest zróżnicowany, by spełnić oczekiwania melomanów, ale równocześnie zainteresować publiczność, która ma sporadyczny kontakt z muzyką klasyczną.


Podczas Summer Music Festival w Wieliczce wystąpiło wielu znakomitych artystów. Niezapomniany był koncert sławnej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, czy Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcja Wiesława Chrzanowskiego. W trakcie zeszłorocznego Festiwalu wystąpiła Grupa MoCarta z Katarzyną Zielińską i Katarzyną Jamróz. Stałym punktem festiwalowego programu są występy orkiestry Straussowskiej OBLIGATO pod kierownictwem Jerzego Sobeńko.
Partnerem tegorocznego Summer Music Festival w Wieliczce jest Województwo Małopolskie w ramach projektu „Małopolska. I wszystko gra!”.


 Jaromir Nohavica - czeski pieśniarz, kompozytor i poeta. Piosenki Nohavicy mają bardzo różny charakter. Są wśród nich zarówno poetyckie, pełne zadumy ballady, jak i wesołe, wręcz rubaszne pieśni.
Napisał ponad 400 piosenek
Gra na gitarze i akordeonie (heligonce) lub występuje z zespołem. Pisze własne teksty, ale także tłumaczy utwory innych wykonawców (Okudżawa, Wysocki, Cohen i inni). Jego płyty, należące do gatunku poezji śpiewanej, należały do najlepiej sprzedających się płyt w Czechach. Płyta Divné století z 1996 uzyskała status platynowej płyty oraz tytuł Płyty roku 1996 w czeskiej ankiecie muzycznej Gramy. 
W 2002 roku wystąpił w roli głównej w filmie Petra Zelenki Rok Diabła. Jest autorem czeskiego przekładu libretta oper Cosi fan tutte, Wesele Figara i Don Giovanni.

Jeden z najsłynniejszych utworów 
Jaromira Nohavicy SARAJEVO

Program festiwalu:

5 lipca sobota 19:30
inauguracja festiwalu – Zamek Żupny w Wieliczce - duży dziedziniec
„Noc W Wenecji” – operetka Johanna Straussa


6 lipca niedziela 13:00
Sala widowiskowa UMiG Wieliczka (Magistrat)
Spektakl dla dzieci „Piratki”


8 lipca wtorek 19:00
Foyer Hotelu Turówka
Koncert kameralny „Waltornia w różnych odsłonach”
Wykonawcy: Adam Kozłowski i kwartet smyczkowy Art Deco


9 lipca środa 18:00
komora im. Alfonsa Długosza w Kopalni Soli
„Piosenki do mężczyzny pod greckim niebem pisane”
Koncert piosenek autorskich Agnieszki Chrzanowskiej
10 lipca czwartek 18:00
komora Warszawa w Kopalni Soli
Jaromir Nohavica (Czechy)


11 lipca piątek 19:00
Aula Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce
Koncert zespołu Laboratorium


12 lipca sobota 19:30
Finał Festiwalu – Rynek Górny w Wieliczce
„Al Bano Carrisi Show...”

opracowanie: By Koder