sobota, 14 maja 2016

Kto czyta nie błądzi


Ankieta dla tych co mają więcej niż 5 minut   Realizuję przyprószony patyną czasu projekt sprzed 2 lat, kiedy miałem ochotę obalić wyświechtany slogan narodowy, że nie czytamy książek w ogóle , bardzo mało, a w porywach 5 sztuk. 
Czy to niepodważalny fakt? 
Myślę, że nie jest tak źle z nami i czytelniczą kondycją.


   Jeśli zastanowić się, to tak naprawdę czytelnictwo nie zawęża się w dzisiejszych czasach tylko i wyłącznie do pozycji drukowanych. Ileż to godzin czytamy wiadomości na portalach, teksty piosenek na komputerze, komórce, laptopie, czy tablecie. Idąc tym tropem krąg czytających jest szerszy niż pokazują to statystyki, choć nie zawsze są to teksty literackie. E-booki też mają grono swoich zwolenników, choć w rzeczywistości nie są zagrożeniem dla tradycyjnych form czytelnictwa. Niejedno medium miało wieszczone swój definitywny koniec. Płyty winylowe, prasa, książka, sprzęt analogowy wg "proroków" miały być jedynie przeżytkiem.Jakby na przekór wszystkie funkcjonują w naszym życiu, a niektóre przeżywają drugą młodość jak chociażby winyle.


Świat wg książki

Taki tytuł pierwotnie nosiła ta ankieta, ale stwierdziłem, że powinien być bardziej uniwersalny. Jakich pytań można się spodziewać? Różnorodnych. W większości nie powinny sprawiać zbyt dużego wysiłku intelektualnego - zwłaszcza te, które mają opcję wielu wyboru. Są oczywiście takie, na które nie wystarczy kilka sekund, bo wymagają skupienia, namysłu i intensywnego poszperania w pamięci. 
Która książka wstrząsnęła Tobą i diametralnie zmieniła twój ogląd świata?   
Baśni lub  książki, które kojarzą się z 3 okresami życia: dzieciństwo, lata młodzieńcze, życie dorosłe ? 
Pamiętasz co chciałbyś przeczytać, ale w tym zabieganiu dnia codziennego brak Ci czasu na lekturę? 
Jeśli zaintrygowały, albo zmusiły do przeanalizowania te pytania, to znaczy, że możesz mieć niemałą satysfakcję, gdy dobrniesz do końca tej ankiety wymyślonej, realizowanie niezależnie.

Tu poznasz szczegóły:
Powodzenia i osobiście dziękuję za  poświęcony czas! 
                                                                                           
Pierwsze efekty

Pomysł już przynosi pierwsze odpowiedzi, bo są reakcje na post zamieszczony kilka dni temu w grupie zamkniętej na fejsie.  Jest to pierwsze 6 osób, więc to jeszcze nie jest reprezentatywna grupa, ale mam nadzieję, że nie poprzestaniecie na tej ilości ... 
Poza tym każdy uczestnik ma wgląd w podsumowanie i na razie powiem, że mity trochę się kruszą.By uzyskać "efekt domina" utworzyłem event na FB. Jest to wydarzenie publicznej, więc można zaprosić znajomych do udziału.  
  © by Koder