środa, 20 sierpnia 2014

Piece of The Moon, CINEMON i TIME FOR FUNK na BSL


Dorota Halberda

22 sierpnia to przedostatni dzień koncertowy w ramach Bocheńskiej Sceny Letniej w amfitetarze Uzbornia. W piątkowy wieczór na BSL zadebiutuje młodziutka bocheńska formacja Piece of the Moon. Tuż po nich wystapi zbierająca znakomite recenzje krakowska formacja CINEMON, która wskrzesi ducha lat 70-tych we współcześnie zaaranżowanych autorskich kompozycjach. Na zakończenie energetyczny funk, charyzmatyczny wokal i piękne, nieoczywiste teksty, czyli bardzo lubiana bocheńska grupa TIME FOR FUNK.
Choćby lało, choćby wiało przybywajcie :)


Projekt Bocheńska Scena Letnia dofinansowany ze środków budżetowych Gminy Miasta BochniaTIME FOR FUNK

Zespół założony przez Daniela Srokę bardzo dawno temu. Często zmieniał skład, zawieszał działalność, ale dopiero w 2009 roku przestał być zespołem instrumentalnym. Wtedy dołączyła do grupy wokalistka - Zuzanna Skolias. Ostateczny skład zespołu wyklarował się dopiero w 2014 roku, podczas pracy nad debiutancką płytą. Po licznych roszadach, pomniejszeniach i powiększeniach, Time For Funk tworzy obecnie ośmioro muzyków plus grupa kreatywnych i wielozadaniowych współpracowników. Owocem tej współpracy jest muzyka, wybuchowe koncerty, designerska oprawa graficzno-fotograficzno-wizualna i fenomenalne stylizacje koncertowe. Do stworzenia materiału na pierwszy album Skolias wzięła na warsztat wiersze Tomasza Różyckiego. Stąd nazwisko poety na okładce, a tytuł płyty, to tytuł jednego z jego wierszy. Płyta Time For Funk / Różycki „Głos wewnętrzny” została od początku do końca zrealizowana, zmiksowana, zmasterowana i wyprodukowana w Bochni przez Daniela Srokę i Szczepana Łowińskiego, czyli przez POZI records. Wydana w 2014 roku nakładem własnym. Autorami muzyki są Sroka i Skolias (współautorem kilku numerów jest były gitarzysta TFF, Łukasz Papst). Nad aranżacjami zespół pracował wspólnie.
Siłą grupy są niewątpliwie koncerty – kto był ten doświadczył, kto nie był – niech nie zwleka.

Zuzanna Skolias – głos
Daniel Sroka – instrumenty klawiszowe
Jacek Szwed – gitara
Szczepan Łowiński – gitara
Krzysztof Ogórek – bas
Szymon Fortuna – perkusja
Adam Leśniak – instrumenty perkusyjne
Tomasz Hernik – puzony, akordeonCINEMON
„Wyobraźcie sobie zjazd miejskim rowerem ze stromej górki. A potem lot paralotnią z zawiązanymi oczami. Czyste szaleństwo i wolność – taka jest ich muzyka.” [Agnieszka Hirt / DNA Muzyki]

Cinemon to najnormalniejszy w świecie rock’n'roll. W pakiecie: skakanie po scenie, rozwalanie sprzętu, rozstrojone gitary, machanie włosami, tupanie nogą. Gdy odejmiemy te elementy pozostaje po prostu dobry pop – smutne lub wesołe, ale zawsze wpadające w ucho melodie w wykonaniu trio wokalno-instrumentalnego.

Zespół powstał w 2005 roku w Krakowie jako trio gitara-bas-perkusja. Założenie zespołu miało jasno określony cel: ma być „inaczej i nietypowo”. W muzyce od początku była nieskrępowana energia, wolność często zahaczająca o absurd czy awangardę, ale też nieco bardziej rozbudowana forma, zabawy rytmem i tonacją. Stylistycznie muzyka rozpościerała się pomiędzy rock’n'rollem, narkotyczną awangardą, inspiracją klasyką i rockiem progresywnym. Kilka lat działalności zespołu zwieńczone zostało wydaniem pierwszego LP w 2009.

Więcej kawałków Cinemon 
znajdziecie na kanale YouTube

Wyrobiwszy sobie pewną pozycję jako zespół progresywny, Cinemon
postanowił...zacząć od początku. Powrócić do korzeni.
Rock'n'roll, mimo że zawsze obecny w muzyce zespołu, nie
miał okazji ujawnić się w pełni aż do 2011 kiedy to w składzie
zespołu zaszły poważne zmiany.

W takiej formie Cinemon porzucił dotychczasowy materiał i rozpoczął
nowe życie jako rock'n'rollowe trio szukające inspiracji w
"starym rocku": od Beatlesów, poprzez norweskie Big Bang,
do Jacka White'a (niektórzy mówią też, że słychać w ich muzyce
brzmienie Seattle).

W takiej postaci Cinemon nagrał kolejne dwa albumy (Three Days EP w
2011 oraz Perfect Ocean w 2013), zagrał ponad sto koncertów w kraju
i zagranicą (Słowacja, Austria, Norwegia), pojawił się na
festiwalach takich jak Sonisphere (w line-upie m.in. z Metallicą, Black Label Society), T-Mobile Nowe Horyzonty (w
line-upie m.in. z Tomahawk), Slot Art Festival, wział udział w kilkunastu
przeglądach-konkursach. Oraz nabrał apetytu na więcej.

Skład:
Michał Wójcik – gitara, wokal
Kuba Pałka – bębny, wokal
Kuba Tracz – bas, wokal"Piece of the Moon”

to nowo powstały zespół, składający się z muzyków pochodzących z Bochni i okolic. Muzyka jaką grają to głównie covery klasycznych utworów rockowych."

Skład:
Miłka Pasierb - wokal,
Klaudia Chojnacka - pianino, gitara
Dawid Jaworski - gitara
Jakub Sitko – perkusja